Nové tváre slovenského jazzu 1996

Nové tváre slovenského jazzu 1996

Detaily

Dátum
13. december 1996
Web stránka
Organizuje
Slovenská jazzová spoločnosť

O súťaži

Termín a miesto: 13.-14.12.1996, Stredisko kultúry Vajnorská, Bratislava

Usporiadatelia: Slovenská jazzová spoločnosť, Národné osvetové centrum, SK Vajnorská

Počet postupujúcich skupín do finále: 10

Počet postupujúcich skupín do finále: 10

Porota: Matúš Jakabčic, predseda

 

Ocenenia:

Finančné ceny

Ondrej Krajňák – Cena za pôsobivý sólový prejav

Jazzva (Martin Šimon – guit.) – Cena za vlastnú tvorbu

Traditional Band – Cena za presvedčivý interpretačný výkon

Ako doma – Cena za vlastnú tvorbu

Ľuboš Dvorščák (zo skupiny Jazz Friends) – Cena za inštrumentálny výkon

Grafiky svetových osobností jazzu (Miles Davis, Michel Petrucciani, Stephane Grappeli)

Atilla Atlasz (guit., Jazzvision, Lučenec) – Cena za inštrumentálny výkon

Mária Bundová (voc.) – Cena za vokálny prejav

Marian Zeman (pedagóg) a Big Band Hudobnej škola (Piešťany) – Cena za oživovanie jazzovej tradície

 

Účastníci súťaže:

Traditional Band (Lučenec), Mária Bundová a Eugen Vizvári (Bratislava, voc., p.), Jazz Friends (Prešov, Ľuboš Dvorščák – dr.), Big Band Hudobnej školy (Piešťany), Ako doma (Žilina), Adacta (Bratislava), Jazzvision (Atilla Atlasz – guit.), Wolf Band (Nové Zámky), Ondrej Krajňák (p.), Jazzva (Bratislava)

 

Účinkujúci v nesúťažnej prehliadke vo večernom vystúpení:

Peter Lipa and Band, Sylvia Josifoská and Mr. Band, Miriam Bajlová a Swing Quartet (Piešťany), Friends of Jozef „Dodo“ Šošoka (Karen Edwards – p., voc., USA, Wolfgang Lackerschmid – vibes., SRN, Petr Kořínek – dbass.)

Z dobovej recenzie vyberáme reakciu na jednotlivé vystúpenia:

„Speváčka Mária Bundová s klaviristom Eugenom Vizvárim (Bratislava) je najpríťažlivejšia v pomalých evergreenových piesňach. Pekný mezzosoprán s precítenými blue notes pripomína miestami soulové speváčky pop music. Niekedy však skĺzne až na hranice sentimentálneho klišé. … Zrelou mainstreamovou skupinou sú Jazz Friends z Prešova. Z bubeníka Ľuboša Dvorščáka cítiť istotu, razantnosť, prirodzenosť, čo je predpoklad profesionality. Myslím, že k nej nemá ďaleko. … Piešťany sú mestom, kde jazz hrajú aj deti i mládež. Na tradíciu Piešťanského dixielandu (…pod vedením Ľ. Váryho) nadviazal Big Band Hudobnej školy, tentokrát s vedúcim – Marianom Zemanom. Orchester v počte 21 žiakov vo veku približne od 10 do 18 rovnako však ešte má čo zlepšovať. … Klavirista Ondrej Krajňák je príkladom toho, ako môže hudobník počas niekoľkých ročníkov na súťaži neprofesionálov vyrásť z amatéra na profesionálneho hudobníka. Ako 11-ročný začínal na festivale v Žiline a ako dospelý hudobník vekom i zrelosťou prejavu sa sólovo prezentoval na Jazzových Vianociach. Obdivovať možno schopnosť zaplniť priestor bravúrnou klavírnou hrou, neuveriteľnú rytmickú presnosť ľavej ruky v polyrytmickom vedení hlasov. Zaujímavé sú tonálne vybočenia z témy a disonancie (substituované akordické štruktúry) počas improvizácie.“